Про парк

Ужанський національний природний парк розташований у межах Українських Карпат, на території Великоберезнянського району Закарпатської області. Парк створили у вересні 1999 року на основі заповідних об'єктів у верхів'ях річки Уж. Він є складовою частиною першого у світі тристороннього українсько-польсько-словацького міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати», який включено до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Ужанський парк складається з п'яти природоохоронних науково-дослідних відділень і на сьогодні займає площу 46 147 га.

Історія парку

  • img
    Зонування

Національний парк створили для збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Східних Бескид.

Ще у 1912 році за часів Австро-Угорщини у цьому районі, щоб зберегти праліси створили один із перших у Карпатах лісовий резерват “Стужиця” на площі 331 га. Через 20 років, уже в чехословацький період, його площу збільшили до 553 га. 

У 1974 році резерват набув статусу заказника загальнодержавного значення “Стужиця”, а у 1995 році став регіональним ландшафтним парком “Стужиця”, який межував з польсько-словацьким біосферним резерватом “Східні Карпати”, що існував з 1992 року. 

У 1998 році МАБ ЮНЕСКО прийняло рішення про створення польсько-словацько-українського міжнародного біосферного резервату. У наступному році на базі регіонального ландшафтного парку “Стужиця” Указом Президента України від 27 вересня 1999 року було створено національний природний парк “Ужанський”. Таким чином, було організовано перший у світі трилатеральний біосферний резерват “Східні Карпати”, який за площею є найбільшим серед аналогічних резерватів Центральної Європи. 

В 2019 році, указом Президента України, територію Ужанського національно природного парку розширили. Зараз площа парку становить - 46 147 га.

Міжнародні статуси

Ужанський національний природний  парк є складовою частиною тристороннього, транскордонного Міжнародного біосферного резервату «Східні Карпати», який створили за програмою «Людина і біосфера»  ЮНЕСКО та входить в світову мережу резерватів  ЮНЕСКО.

В 2007 році букові праліси Ужанського національного  природного парку включили в номінацію «Букові праліси Карпат» та оголосили Світовою спадщиною ЮНЕСКО. 

В 2009 році парк приєднався до Федерації ЄВРОПАК, відомої як «Федерація природи та національних парків Європи», яка об'єднує більше 370 заповідних територій  Європи.

В 2013 році церкву Святого архангела Михаїла в селі Ужок включили в номінацію Дерев'яні церкви карпатського регіону Польщі і України та внесли в список Світової спадщини ЮНЕСКО. 

  • img
    МАБ ЮНЕСКО
  • img
    OLYMPUS DIGITAL CAMERA