Пролягає через територію Жорнавського природоохоронного науково-дослідного відділення Ужанського національного природного парку, а точніше – урочище Жорнавський.
Тут, у буковому лісі, в часи угорської окупації (1939-1944 рр.) було створено опорний пункт оборонної системи угорських військ «Лінія Арпада».
Подібні пункти були розкидані по всьому Карпатському хребті, а також на Закарпатській низовині. При їх спорудженні угорські військові інженери намагались максимально використовувати переваги гірського рельєфу. Тут, у звужені долини річки Уж, і було влаштовано один із опорних пунктів, який повністю перекривав пересування Ужанською долиною. На схилі гори було збудовано дев’ять залізобетонних споруд, серед яких кулеметні ДОТИ, артилерійські позиції, сховища для солдатів, складські приміщення.
Дорогу перекривали залізним шлагбаумом, річку було перегороджено залізобетонними пірамідами та надовбами із залізничних рейок. Залізничне полотно також було перекрите спеціальним загородженням.
Товщина стін та перекриття окремих ДОТів досягає 1,5 метра. Схили гори вкриті мережею окопів та відкритих стрілецьких позицій.
Характер укріплень засвідчує, що при обороні угорці віддавали перевагу охоронним спорудам. Співвідношення охоронних і вогневих споруд по лінії «Арпада» складало 2:1.
Бойові дії оминули ці укріплення. У післявоєнні роки вони були пошкоджені радянськими військовими. Тепер руїни залізобетонних споруд оточує дика природа.
Руїни укріплень знаходяться під пологом букового лісу. Кім буку лісового тут можна побачити дерева клен-явір, клен гостролистий, граб звичайний, ялину європейську.
Зустрічаються і рідкісні рослини: лунарія оживаюча та скополія карніолійська, що занесені до Червоної книги України.
Відхилення від маршруту.
Пошкодження об’єктів природи.
Розведення вогнищ в невідведених для цього місцях, куріння при проходженні через лісові масиви.
Рубка і пошкодження дерев зривання квітів, збір лікарських рослин.
Полювання на тварин, руйнування місць їх проживання.
Відлов риби будь-якими способами.
Перебування з вогнестрільною зброєю.
Засмічення території, шум.
Повідом МНС перед тим як йтимеш в похід, для того щоб рятувальники швидко і вчасно вас знайшли якщо щось трапиться. Для цього потрібно зробити всього лише два кроки:
Заповни онлайн-форму для інформування гірських пошуково-рятувальних підрозділів про заплановані туристами мандрівки гірською місцевістю
Онлайн формаЗанотуйте собі в мобільні телефони гірських пошуково-рятувальних підрозділів того району, в якому ви збираєтесь подорожувати.
Контакти підрозділів