В лісах Ужанського НПП добігає завершення пора активності нашого “талісману” – саламандри плямистої Salamandra salamandra (Linnaeus, 1758).

В цьому році напрочуд багато земноводних, що не може не тішити, відмічається перед сплячкою. Адже саламандра занесена до Червоної книги України, і віднесена до категорії “Вразливі види”.

В Україні ця красуня поширена у передгір’ях (200−1500 м.) та інколи на полонинах Закарпатської, Львівської, Чернівецької, Івано-Франківської областей. Зниження її чисельності пов’язано зі змінами біотопів та відловом.

Зазвичай саламандри з'являються в кінці лютого−березня, розмножуються практично весь період активності, але найчастіше парування відбувається у червні−липні. Це - нічні істоти, які люблять вологість, і саме восени, в дощик, їх можна зустріти в лісі і вдень. В основному вони мешкають в зволожених лісових біотопах, їх знаходили і на полонинах. Полюбляють температуру +17...+18°С, інколи активні при +8°С. Зимівля — з жовтня–листопада у порожнинах під коренями дерев, де саламандри можуть збиратися до кількох сотень.

Тіло - інтенсивно-чорне з жовтими плямами, живіт однотонно-чорний або коричневуватих тонів. Мають великі і опуклі очі. На передніх кінцівках по 4 пальці, на задніх — по 5. Надзвичайно красиві і фотогенічні істоти. Запрошуємо помилуватися нашими ужанськими саламандрами, але пам'ятаймо, що це - зникаючий вид, зберігається на природоохоронних територіях та занесений до Червоної книги України.