Букові праліси – Світова спадщина ЮНЕСКО

У науковій літературі зустрічається великий спектр термінів та визначень пралісів, та основне одне: праліс  - це лісовий масив, що ніколи не зазнав людського втручання і демонструє природний розвиток.

З наукової точки зору, праліси найважливіші для встановлення історії розвитку рослинного покриву. Їхнє вивчення є необхідною передумовою для ведення лісового господарства на природних засадах. Екологічні процеси, що відбуваються тут, можуть, по суті, служити моделлю для сталого ведення лісового господарства.

З позиції звичайної людини, праліси – це своєрідний прояв свободи та вічної краси. Коли людина потрапляє в такий ліс, то ніби торкається минулого: навкруги дерева-велетні, з яких звисає мох, поряд з ними  молоді паростки, які щойно вхопили сонячне світло, а навкруги панує непорушна тиша.

У липні 2007 року 6,1 тис. га (з них 2,5 тис. га – заповідне ядро) букових пралісів Ужанського НПП включено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат». На той час об’єкт включав ділянки букових пралісів в Україні та Словаччині, що розташовувались на території Ужанського національного природного парку, Карпатського біосферного заповідника та національного парку «Полоніни». В 2011 році до даної номінації Світової спадщини було включено п’ять нових ділянок реліктових букових лісів Німеччини. 2 липня 2017 року, об’єкт ще раз був розширений, було додано ще ділянки з дев’яти держав Європи і тепер називається  «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи».

Основна частина  букових пралісів Ужанського НПП, віднесених до номінації, знаходяться на території Ново-Стужицького та Ужоцького відділень.  Далекоглядні лісівники виявляли інтерес до природних лісів Східних Бескидів  ще на початку ХХ століття. Так, у 1908 році  з метою охорони пралісів у верхів’ях Ужа на площі 331 га був створений один із перших на території Карпат резерват «Стужиця». Чеський геоботанік А.Златнік в 1936-1938 роках провів фундаментальні ґрунтові та дендрологічні дослідження на цих територіях. Пробні майданчики, закладені в той час, збереглись дотепер, на них проводяться спільні наукові дослідження науковців Ужанського НПП та Університету ім.Менделя (м.Брно, Чехія).