В Ужанському НПП пробудились холоднокровні

Від першого весняного тепла пробуджуються з зимового сну не тільки рослини, а й холоднокровні (або пойкілотермні) тварини, температура тіла яких залежить від температури навколишнього середовища, які не здатні підтримувати постійну температуру тіла і з наступанням холодів змушені впадати в сплячку (анабіоз).

 

До таких організмів відносяться земноводні (Amphibia) і плазуни (Reptilia). Весняне пробудження таких тварин завжди пов'язане з потеплінням і підняттям температури повітря до +10˚. Звичайно, при першому похолоданні, вони знову ховаються у свої обжиті схованки, але вже не надовго. Природні інстинкти їх не підводять: зиму пережито, можна погрітись на сонечку і попробувати якусь живність вполювати.

Її не можливо не помітити. Салама́ндра вогня́на́, або плями́ста (Salamandra salamandra), ще карпатська ― хвостата амфібія (Caudata), ендемік Карпат, де проходить східна межа поширення цього виду. І, безумовно, раритет: у Червоній книзі України у статусі «вразливі види», у Додатку III Бернської Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія "Види, що підлягають охороні"), у Червоних списках МСОП, як вид з найменшою загрозою» (категорія LC), у Червоній книзі Карпат ― у статусі «Близький до загрози» (категорія NT).

Саламандрі вогняній, як лісовому виду, вистачає придатних місць на території нашого парку. І є обов'язкова присутність протічної холодної води, де розвивається майбутнє покоління саламандр. А це гірські поточини, якими пронизані наші ліси. Нам інколи зустрічались личинки саламандри і в гірських джерелах, що свідчить про їх екологічну чистоту.

Рідкісного плазуна (Reptilia) Мідя́нку звичайну (Coronella austriaca) помітили, коли та приймала сонячні ванни на березі річки Уж. Невеликих розмірів, неотруйна змія, з родини Полозові (Colubridae) спорадично трапляється на всій території України, а на нашій території навіть досить часто. В Червону книгу України вид занесений під статусом «Вразливий», перебуває під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІ), у статусі «близький до загрози» (категорія NT) ― у Червоній книзі Карпат.

Мідянка часто стає жертвою безжалісних людей, які приймають її за отруйну змію, просто через свою необізнаність.

Неля Коваль, провідний науковий співробітник Ужанського НПП

Фото Інни Кваковської, заступника директора Ужанського НПП; Нелі Коваль, провідного наукового співробітника Ужанського НПП; Віктора Генюти, інспектора Новостужицького ПНДВ.