ВОДНО-БОЛОТНІ УГІДДЯ НА КОРИСТЬ ЛЮДЯМ І ПРИРОДІ

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь, який відзначається щорічно з 1997 року  як масштабна подія, що поглиблює усвідомлення важливості водно-болотних угідь для людей і планети.  У Всесвітньому звіті ООН про розвиток водних ресурсів (2018) водно-болотні угіддя згадані як природоорієнтовані рішення, що можуть допомогти покращити якість води. Водно-болотні угіддя є природним захистом і допомагають у протидії зміні кліматута її наслідкам, надають простір для відпочинку та культурного дозвілля, а також забезпечують користь для психічного здоров’я, пов’язану із взаємодією з природою.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.10.2012 № 818-р «Про погодження надання водно-болотним угіддям статусу водно-болотних угідь міжнародного значення» погоджено включення водно-болотного угіддя «Верхів‘я річки Уж» (площею 1054 га), розташованого на території Ужанського НПП, до Списку водно-болотних угідь міжнародного значення. На даний час водно-болотне угіддя є кандидатом до включення у Міжнародний список водно-болотних угідь.

ВБУ презентує типові для басейну річки Уж природні комплекси рослинності та тваринного світу. Це забезпечує належні умови для відтворення місцевої водно-болотної орнітофауни, іхтіо- та батрахофауни. Угіддя підтримує збереження видів, які знаходяться у небезпеці: рослин (бузок угорський, косарики черепитчасті, півники сибірські тощо), тварин (деркач, рибалочка, лелека чорний та ін.), підтримує існування видів рослин та тварин, які важливі для збереження біологічного різноманіття біогеографічного регіону – серед них видів риб, що потребують охорони відповідно до Бернської конвенції.